School Leadership Team

Mrs Sarah Jane DaviesHeadmistressMED, BA (Hons)
Ms Tushi HoreDeputy Head - PrepMA, BEd (Hons)
Mrs Giovanna NewsonDeputy Head - Pre-PrepBEd (Hons)
Mrs Sarah RiddleBusiness ManagerBSc (Hons), CIMA, PGCE
Mrs Martha CarslakeRegistrar & Marketing ManagerBA (Hons), CIM, AMDIS

Teaching Staff - Pre-Prep

Mrs Angela KonstantinidouAssistant to Deputy Head - Pre-Prep & Reception Form TeacherBA (Hons), PGCE - KS1
Mrs Christina AndreouHOD Preschool NNEB Diploma in Nursery Nursing, Early Effective Learning Degree
Mrs Meenal PandyaPreschool TeacherBPharm (Hons), EYITT
Mrs Kate LumleyReception Form TeacherBA (Hons), PGCE
Mrs Roisin AndersenYear 1 Form TeacherBSc (Hons), PGCE
Miss Tanya WeekesYear 1 Form TeacherPGCE
Miss Abby PurcellYear 1 Form TeacherBEd
Mrs Meena BhoolaYear 2 Form TeacherH Dip Ed, BCom
Miss Val HajidemetriYear 2 Form Teacher BSc
Mr Ertan MuhareemYear 2 Form TeacherPGCE

Support Staff - Pre-Prep

Ms Marva AngusEarly Morning and After School SupervisorLevel 2 Food Safety, Level 2 NVQ
Mrs Helen ChrysostomouTeaching Assistant, Afterschool Supervisor
Mrs Claire GayleTeaching Assistant
Mrs Mine GaziTeaching AssistantNVQ Level 3
Mrs Jovanna GeorgiouTeaching Assistant
Miss Elena HajidemetriTeaching AssistantBA (Hons)
Mrs Denise HearnshawTeaching Assistant, Early Morning & Afterschool Supervisor
Mrs Gillian NealTeaching AssistantNCFE CACHE Level 3 Certificate in Supporting Teaching and Learning in School, HND Business Studies
Mrs Dimitra PagoutalouTeaching Assistant, Early Morning and Afterschool Supervisor

Teaching Staff - Prep

Miss Lucy BaileyYear 3 Form TeacherBEd, PGCE
Miss Maria CostaHOD Drama, Year 3 Form Teacher, KS2 English & HistoryBA, PGCE
Mrs Sellenna HardingHOD Art & DT, Year 4 Form TeacherMA, PGCE, BSc
Mr Nathan VennYear 4 Form Teacher, KS2 Maths & ScienceBA, PGCE
Mrs Karen MossHOD Computing and IT, Year 5 Form Teacher and Maths BSc, PGCE
Miss Amber LongHOD Science & Year 5 Form TeacherBSc (Hons), PGCE
Mr Nigel WatsonHOD Geography, Year 5 Form Tutor & Boys' GamesBA (Hons), PGCE
Mrs Nadi LiyanapatabendiHOD Maths & Year 6 Form TeacherBENG (Hons), PGCE
Mr David ValerioHOD English, Year 6 Form Teacher & Boys' Games BEd
Mrs Neriman IbrahimKS2 Science TeacherBA (Hons)

Support Staff - Prep

Mrs Maxine BennettMidday & After School Supervisor
Mrs Ann HumphreyTeaching Assistant
Mrs Kirsty RothTeaching AssistantNNEB, NQV Level 3

Whole School Subject Specialist Teachers

Ms Lea AndrewsMusician in ResidenceDiploma in Sound
Mrs Tamara EstonSENCoMSc, BSc (Hons), PGCE
Madame Linda KewleyHOD Modern Foreign LanguagesBA
Miss Philippa WallbankHOD PE & Year 4 Form TeacherBSpC

Peripatetic Teachers

Miss Susan DinglePiano TutorGLCM, LLCM, PGCE
Mrs Michelle Taylor-CohenViolin Tutor
Mrs Deborah TerweyTrinity Guidhall TutorLAMDA - Communication and Performing Text
Mrs Suzen TurkbilegiGuitar Tutor
Ms Gwendoline Van LangenbergFrench Teacher - Pre-Prep

Administrative Staff

Mrs Mary EdwardsBursarAAT Diploma in Accountancy Level 3
Miss Hanna FathersPA to Headmistress & School Secretary MA, BA (Hons)
Mrs Lindsey MoriondoPre-Prep Receptionist
Mr Jamie SpencerIT Technician

Site Management Team

Mr Andy CongdonSite Manager
Mr Kevin EzeaguSite Manager

Catering Staff

Mr Steve SmithChef - Prep School
Mrs Claire BlanchardChef - Pre-Prep School
Ms Dora KavanaghLunchtime Supervisor
Mrs Jan ReymanLunchtime Supervisor